N-JOY.cz – český videoserver, který nedokázal konkurovat YouTube

28.12.2015Blog

Když v roce 1997 spatřil světlo světa první videohostingový server shareyourworld.com, málokdo tušil, že se právě zrodil fenomén, který bude jedním z hlavních hráčů při utváření podoby internetu a službou, bez které si dnes síť neumíme již ani představit. Do propadliště dějin se však odebral ještě dříve, než se z dobrého nápadu stal opravdový hit. Osud tomu chtěl, že proroky nového věku se stala až trojice bývalých zaměstnanců firmy PayPal. Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim založili Youtube v únoru roku 2005 a již v listopadu následujícího roku za něj od Google inkasovali více než 1,5 miliardy dolarů. Youtube je nyní jedním z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších webů vůbec a statistiky tvrdí, že uživatelé si každý den přehrají obsah v těžko uvěřitelné celkové délce jedné miliardy hodin. Není překvapením, že Youtube není ani zdaleka jediným videohostingovým serverem ani to, že weby s podobným konceptem vznikly i v České republice. Jedním z nich byl i N-JOY.cz. Jaký byl jeho osud? A proč svůj boj s konkurencí nakonec prohrál?

N-JOY.cz – jako Youtube „hezky česky“…

Služba N-JOY.cz vznikla v lednu roku 2007 a od začátku prakticky kopírovala model známý z Youtube. Uživatelům nabídla možnost nahrávat a sdílet videa, prohlížet si obsah nahraný dalšími uživateli a také umístit kterékoliv z videí na n-joy na jejich vlastní stránky či blogy. Plány měli s webem tvůrci opravdu velké a očekávali, že služba se stane jednou z nejvyužívanějších na českém internetu. Filozofie byla jednoduchá a byla založena na předpokladu, že uživatelé budou preferovat službu kompletně dostupnou v českém jazyce (Youtube v té době českou lokalizací nedisponoval) a umožňující českým autorům videí snažší průnik do povědomí diváků díky tomu, že byla vytvořena čistě pro české prostředí.

Soubor trpaslíka s obrem

O úspěch se N-JOY.cz neúspěšně pokoušel plné čtyři roky a svoji činnost ukončil k 1. květnu 2011. Jedinou reálnou přidanou hodnotou, kterou web oproti Youtube v začátku měl, byla totiž již zmíněná česká lokalizace. Tu však Youtube doplnil v roce 2008 a N-JOY.cz tak od té chvíle v souboji s probouzejícím se obrem internetového světa neměl v rukávu žádný trumf. Jelikož se navíc n-joy nepokusil o žádnou významnou inovaci, kterou by zaujal české publikum, a dále setrvával na modelu kopírujícím Youtube, přišel neodvratný konec.

Konkurence nikdy nespí

Youtube však nepředstavoval pro N-JOY.cz jedinou konkurenci. Kromě dalších světově známých webů jako Vimeo či Dailymotion se o místo na slunci pral i tehdy také nový web stream.cz. Právě do něj brzy majetkově vstoupil seznam.cz a i díky tomu jej lze nalézt na českém internetu dodnes, navíc jako jeden z jeho nejnavštěvovanějších webů. Cenou za úspěch však bylo opuštění modelu Youtube, uživatelských videí a transformace do podoby internetové televize, která nabízí profesionální obsah, především pak vlastní tvorbu. Tento krok web N-JOY.cz nikdy nepodnikl a nenabídl tak uživatelům žádný významný důvod, proč jej využívat spíše než Youtube.

Dnešní podoba trhu

V dnešní době vládne trhu neochvějně Youtube s podporou svého majitele, gigantu Google. Tvůrcům obsahu nabízí široké možnosti monetizace i nepřekonatelně velkou skupinu potenciálních diváků. Fakt, že je Youtube globální službou, která není cílená na české uživatele se ukázal být irelevantní, jak dokazují i úspěchy českých youtuberů, kteří v některých případech pomalu začínají nabývat statusu celebrit. Přeživší české weby se pak v konkurenci Youtube musely profilovat odlišně. Proměna stream.cz v internetovou televizi již byla zmíněna, za zmínku stojí i služba uloz.to live, kde je však sdílení video obsahu pouze doplňkovou službou datového úložiště. Obecně lze říci, že tyto weby nabízejí něco, co uživatel českého internetu na Youtube nenalezne a proto pro něj existuje důvod jít, alespoň na chvíli, o dům dále. Král je však jen jeden – Youtube.